Jak rozumět teplotním údajům u spacáků?

6.12.2016

Údaje u spacích pytlů jsou uváděné podle evropské normy EN 13537, která stanovuje laboratorní testování použitelnosti spacáků pomocí humanoidní termické figuríny. Testování probíhá tak, že se figurína nastrčí do testovaného spacáku a v laboratorním prostředí se mění vnější teplota. Ze zjištěných hodnot se pak matematicky vypočte tzv. teplotní určení spacáku. Jedná se tedy primárně o laboratorní test, který zohledňuje pouze jednu veličinu, definuje doporučení s ohledem na pohlaví uživatele, ale opomíjí poměrně širokou škálu faktorů, které v reálu ovlivňují tepelný komfort uživatele spacího pytle.

Norma EN 13537 se v zásadě snaží podchytit a srozumitelně vyjádřit tepelný odpor spacáku vztažený k tepelnému výkonu osoby uvnitř. V principu je potřeba vycházet z toho, že spací pytel nehřeje, ale izoluje. Uvnitř spacího pytle je tedy jen taková teplota, na jakou tělo uživatele dokáže vnitřní prostor spacáku vyhřát. Schopnost vyhřát spacák závisí na několika faktorech - na věku uživatele, výšce, hmotnosti a také dost výrazně na pohlaví. Není od věci brát v úvahu zmíněné činitele a jejich vliv na látkovou výměnu, při níž se právě vytváří teplo. Metabolismus uživatele je klíčový faktor ovlivňující schopnost vyhřívat spacák. Metabolismus se liší podle věku, pohlaví, výšky a hmotnosti a je pochopitelně ovlivněn i momentálně, např. se mění při fyzickém nebo psychickém vyčerpání, podle přísunu živin do těla, podle aktuálního zdraví atd. Zvláště u lidí starších nebo s netypickou postavou se specifickému metabolismu může hodnota osobního tepelného komfortu (u mužů limitu) pro určitý spacák posunout o několik stupňů Celsia oproti naměřeným hodnotám v laboratorním prostředí na humanoidní termické figuríně. Subjektivně vnímanou tepelnou pohodu uživatele spacího pytle dále také výrazně ovlivňuje okolní prostředí, vlhkost vzduchu, ale i vlhkost izolačního materiálu spacáku, ochrana proti větru a kvalita izolace od země. Nezanedbatelný vliv na vlastnosti spacáku má průběžná údržba.

Uváděné teploty podle normy je tedy potřeba brát jako užitečné vodítko, nicméně s vědomím, že se jedná sice o objektivní laboratorní vyjádření vlastností spacího pytle, nikoliv o informaci, jak se Vy konkrétně budete subjektivně ve spacím pytli cítit při konkrétních podmínkách, což ovlivňuje více faktorů, které jsme uváděli výše.

Samotné informace, které se na základě normy EN13537 získávají laboratorním měřením ve zkratce znamenají:

Extrémní teplota Text.

Spodní teplotní hranice, při které zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku musí očekávat silný pocit chladu. Nastává riziko poškození zdraví prochladnutím, které může vést ke smrti. Tato teplota je vypočtena pro standardní ženu (stáří 25 roků, hmotnost 60 kg, výška 1,60 m, tělesný povrch 1,62 m2), v situaci silného namáhání chladem, který může trvat pouze omezenou dobu a to maximálně 6 hodin. Zkušená uživatelka spacáku je ve spacáku schoulena do klubíčka tak, aby se minimalizovaly tepelné ztráty přes spacák, přičemž střední teplota pokožky je 29°C, dochází k třesení zimou, při které se zvětšuje základní metabolická produkce. Pro nezkušenou uživatelku je tato teplota nebezpečná a může vést k podchlazení i smrti.

Mezní teplota Tlim.

Spodní hranice, při které se zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, ve skrčené poloze globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad. Tato teplota se vypočítává pro standardního muže (stáří 25 roků, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m, tělesný povrch 1,83 m2, metabolická produkce 46 W/m2, tepelný výkon 82,8 W.) v situaci, kdy tento muž bojuje proti chladu ve svinuté poloze uvnitř spacáku, avšak v tepelné rovnováze a v situaci, kdy se právě ještě netřese zimou.

Komfortní teplota Tcomf

Spodní hranice komfortního rozsahu, od níž směrem dolů zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, je v tepelném klidu, tj. nebude cítit nepohodu z chladu. Uživatelka spacáku, která je v „relaxační poloze" jako např. ležící na zádech, se globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad. Týká se standardních podmínek použití. Pro nezkušenou uživatelku však již odpovídá tato teplota obecnému pocitu nepohody z chladu. Je to teplota, která je vypočtena pro standardní ženu (stáří 25 roků, hmotnost 60 kg, výška 1,60 m, tělesný povrch 1,62 m2), která právě ještě necítí chlad a netřese se zimou v uvolněné poloze.

Maximální teplota Tmax

Horní hranice komfortního rozsahu; teplota do níž se částečně odkrytý uživatel spacáku (standardní muž) právě ještě příliš nepotí. Tato teplota je vypočtena pro standardního muže (stáří 25 roků, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m, tělesný povrch 1,83 m2) v poloze s pažemi mimo spací pytel. Horní část spacího pytle se vytáhne jen k podpaží figuríny a její paže leží nahoře na horní části spacáku . Zipy spacáku jsou otevřeny a kapuce je sklopena dolů.

Údaje, které tedy mají pro uživatele skutečný význam, jsou především údaje o tzv. limitní teplotě, při jejímž dosažení se jedinec uvnitř spacáku cítí dobře při vnějších podmínkách co nejbližších těm laboratorním. Tato limitní teplota v podstatě definuje, jestli je spací pytel letní, třísezónní či zimní. V průměru se dá říct, že pro muže platí o cca 5°C nižší teplotní limit než pro ženy (opět pochopitelně neplatí obecně a záleží na každé individualitě). Druhý zajímavý údaj je teplota, která je považována za horní hranici komfortního rozmezí pro muže. Tato teplota je také obvykle blízká limitní teplotě pro ženy.
Hodí se také dodat, že podle normy EN 13537 jsou označené spací pytle od většiny výrobců na evropském trhu, bez ohledu na značku výrobce.

DOPRAVA ZDARMA - U OBJEDNÁVEK NAD 1890,- Kč

Rádi vám pomůžeme

V pracovní dny od 8 do 16.30 hodin
Telefon
721 637 702
Skype
SportLandercz
Váš košík je prázdný 0
0 oblíbených produktů